Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Październik to czas wypominkowy. W naszym regionie rozpoczynamy od Zaduszek Narodowych na Matysce, by poprzez Dzień Dziecka Utraconego 15 października dojść do ustanowionego w tych dniach Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych. Obchodzić go będziemy corocznie 19 października, w kościelne wspomnienie błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Ten kapłan jest symbolem wszystkich tych, którzy niezłomnie oddali swe życie za ojczyznę i Kościół, stojąc na straży narodu, jako wspólnoty wcale nie języka, ani nawet historii, – lecz jednych ideałów. Tak właśnie, jako „wspólnotę ożywianą jednakowymi ideałami”, określa naród św. Augustyn ponad 1500 lat temu. To pojęcie legło u podstaw wartości europejskich, gdy to Europejczycy nazywali się po prostu – chrześcijanami.

W naszym regionie wspominamy najpierw ks. Stanisława Kaszkowica, duszpasterza i przywódcę ludowego spustoszonej potopem szwedzkim Żywiecczyzny, następnie zaś – ks. Stanisława Słonkę, kapelana Obwodu (dywizji) Żywiec Armii Krajowej i członka Delegatury Rządu na okupowanej Żywiecczyźnie, ks. Rudolfa Marszałka TChr, kapelana partyzanckiego w Beskidzie Śląskim. Lecz prócz tych oficerów – także ks. Stanisława Waltera, zwykłego wikariusza z Wilkowic, pochowanego w Cięcinie Pobity do śmierci przez „nieznanych sprawców” chronionych przez władze, „zawinił” jedynie kazaniami w obronie przed urzędową ateizacją. Pamiętamy w tym dniu o wszystkich kapłanach, pomordowanych i więzionych za wiarę i Ojczyznę w okresie sowiecko-komunistycznego zniewolenia, towarzyszy świadectwa ks. Jerzego: nie tylko lata „umacniania się władzy ludowej” były czasem krwawych prześladowań, ale również lata jej upadku: wciąż milczeniem osnute jest męczeństwo kilkunastu ofiar komunistycznych „szwadronów śmierci”,

Pamiętając o tamtych wydarzeniach, musimy uświadomić sobie, że najbardziej nawet „o ludzkiej twarzy” socjalizm, prędzej czy później prowadzi do wyboru: zniewolenie albo śmierć. Nasz rodak, błogosławiony ojciec Michał Tomaszek, męczennik z Peru, dał o tym także wyraźne świadectwo.

Pamięć o wszystkich tych ofiarach i wdzięczność Panu Bogu i Kościołowi za ich świadectwo, oraz mocne postanowienie trwania przy wierze, połączą nas na Mszy św., na którą zapraszamy do żywieckiej katedry Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w piątek 19 października o godzinie 18.00.

 

Leave a Reply