Statut

Statut Towarzystwa Patriotycznego Żywiecczyzny

Rozdział I

Postanowienia ogólne

§ 1.

Towarzystwo pod nazwą „Towarzystwo Patriotyczne Żywiecczyzny jest stowarzyszeniem zarejestrowanym i posiada osobowość prawną. Terenem jego działalności jest Rzeczpospolita Polska a siedzibą władz jest miasto Żywiec. Towarzystwo ma prawo używać pieczęci, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. Działalność Towarzystwa opiera się na pracy społecznej członków.

§ 2.

Podstawowymi jednostkami organizacyjnymi Towarzystwa są Komisje i Komitety.

Rozdział II

Cele i środki działania

§ 3.

Celem Towarzystwa jest rozwijanie Patriotyzmu Polaków w oparciu o historię Polski nierozerwalnie związaną z chrześcijaństwem. Obrona dobrego Imienia Polski i Polaków. Wspieranie działań władz państwowych i samorządowych w realizacji programów dotyczących rozwoju gospodarki w świetle społecznej nauki Kościoła Katolickiego oraz wszelkich działań obrony religii, tradycji, rodziny, obrony życia od poczęcia, aż do naturalnej śmierci.

§ 4.

Dla osiągnięcia celu z §3 Towarzystwo dąży przez:

  1. Organizowanie uroczystości w dniach Polskich Świąt Narodowych
  2. Współpraca z instytucjami i organizacjami o podobnych celach
  3. Organizowanie wykładów i odczytów
  4. Upamiętnianie Patriotów Polskich
  5. Nagradzanie osób zasłużonych dla działalności patriotycznej
  6. Organizowanie wyjazdów dla realizacji celów Towarzystwa
  7. Interweniowanie u odpowiednich organów w przypadku działań szkodzących Polsce
  8. Organizowanie manifestacji, marszów, protestów w obronie suwerennej i chrześcijańskiej Polski

Rozdział III

§5.

Towarzystwo składa się z członków zwyczajnych, członków wspierających oraz członków honorowych. Członkowie założyciele z chwilą rejestracji Towarzystwa, uzyskują status członków zwyczajnych. Kandydatem na członka zwyczajnego jest osoba, która zapozna się ze statutem Towarzystwa i złoży deklaracje przystąpienia do Towarzystwa. Członkiem wspierającym może być osoba prawna lub fizyczna, która zadeklaruje poparcie finansowe na rzecz towarzystwa. Członek wspierający-osoba prawna działa w Towarzystwie za pośrednictwem swego przedstawiciela. Kandydatem na członka honorowego może być osoba szczególnie dla Towarzystwa zasłużona.

§6.

Kandydata na członka zwyczajnego przedstawia na piśmie Zarządowi odpowiednia Komisja, który poddaje kandydatury głosowaniu na najbliższym Zgromadzeniu ogólnym. Zgromadzenie ogólne przyjmuje owe kandydatury większością przynajmniej 2/3 głosów. Członka wspierającego i członka honorowego powołuje Zgromadzenie Ogólne na wniosek Zarządu większością głosów.

§7.

Obowiązkiem członka jest:

  1. Praca na rzecz dobra Ojczyzny Naszej Polski
  2. Przestrzeganie statutu i regulaminów Towarzystwa
  3. Aktywne uczestniczenie w realizacji celów Towarzystwa
  4. Uiszczanie przez cały czas należenia do Towarzystwa składki rocznej, której wysokość ustala Zgromadzenie Ogólne

§8.

Wszyscy członkowie mają prawo:

  1. Uczestniczyć w zebraniach Towarzystwa, jego Komisji i Komitetów z prawem głosu
  2. Przedstawiać propozycje działania

§9.

  1. Członkiem Towarzystwa przestaje być:
  1. Kto z niego dobrowolnie wystąpi za pisemnym powiadomieniem Zarządu
  2. Kto dłużej niż dwa lata zalega ze składkami
  3. Kogo Zgromadzenie Ogólne z Towarzystwa Wykluczy w wypadku nieprzestrzegania postanowień statutu
  1. Członkostwo osoby prawnej ustaje również wskutek utraty osobowości prawnej
  2. W przypadku skreślenia z listy członków Towarzystwa , członek zwyczajny ma możliwość odwołania się od tej decyzji w terminie 14 dni do Zgromadzenia Ogólnego, które większością 2/3 głosów zdecyduje o zasadności odwołania.

Rozdział IV

Władze Towarzystwa

§10.

Władzami towarzystwa są:

  1. Zgromadzenie Ogólne
  2. Zarząd
  3. Komisja Rewizyjna

§11.

Kadencja władz trwa trzy lata

§12.

O ile inne postanowienia statutu nie stanowią inaczej, uchwały władz podejmowane są zwykła większością głosów, przy obecności, co najmniej połowy ogólnej liczby osób uprawnionych do głosowania. W razie równości głosów decyduje glos przewodniczącego zebrania.

§13.

Wybór do władz, a także przyjmowanie w poczet członków Towarzystwa i uchwały o skreśleniu z listy członków, podejmowane są w głosowaniu tajnym.

Rozdział V

Zgromadzenie Ogólne

§14.

Władzą najwyższą Towarzystwa jest Zgromadzenie Ogólne, które może być zwyczajne lub nadzwyczajne.

§15.

Zgromadzenie Ogólne zwyczajne odbywa się raz do roku, a mianowicie w przeciągu pierwszego kwartału, zaś Zgromadzenie Ogólne sprawozdawczo – wyborcze raz na trzy lata.

Czynne i bierne prawo wyborcze przysługuje członkom zwyczajnym.

§16.

Do Zgromadzenia Ogólnego należy:

  1. Uchwalanie głównych kierunków merytorycznych i finansowej działalności Towarzystwa
  2. Powoływanie Komisji i Komitetów
  3. Zatwierdzanie sprawozdania za rok ubiegły
  4. Udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi na wniosek komisji rewizyjnej
  5. Wybór Zarządu
  6. Wybór Komisji Rewizyjnej
  7. Wybór członków zwyczajnych
  8. Powoływanie członków honorowych i członków wspierających
  9. Uchwalanie zmian Statutu
  10. Zatwierdzanie regulaminów
  11. Podejmowanie uchwały w sprawie rozwiązania się Towarzystwa
  12. Rozstrzyganie wszelkich spraw, które przedstawione zostaną przez Zarząd lub członków.

§17.

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne zwołuje Prezes według własnego uznania, bądź na wniosek Zarządu, Komisji Rewizyjnej, bądź też ¼ części wszystkich członków Towarzystwa.

§18.

Do powzięcia uchwał na Zgromadzeniu Ogólnym potrzebna jest obecność, co najmniej 1/3 wszystkich członków Towarzystwa. Zmiana Statutu wymaga uchwały Zgromadzenia Ogólnego podjętej większością 2/3 głosów, przy obecności, co najmniej połowy członków Towarzystwa. Z braku kompletu, następne Zgromadzenie Ogólne w pół godziny po pierwszym odbyć się mające z tym samym porządkiem dziennym, może prawomocnie obradować i podejmować uchwały, be względu na liczbę członków. Zgromadzenie Ogólne na wniosek Zarządu uchwala porządek i regulamin obrad.

Rozdział VI

Zarząd

§19.

Zarząd Towarzystwa, składa się z Prezesa, Wiceprezesa, Sekretarza Generalnego, Skarbnika, Delegata Zgromadzenia Ogólnego oraz Przewodniczących Komisji ( z wyjątkiem Komisji Rewizyjnej ). W razie zdekompletowania Zarządu, może się on uzupełnić przez kooptację, która dla swej ważności musi uzyskać zgodę najbliższego Zgromadzenia Ogólnego. Kooptacja nie może przekraczać 1/3 składu członków Zarządu.

Prezes, Sekretarz Generalny oraz Skarbnik mogą pełnić te same funkcje, co najwyżej dwie kolejne kadencje.

§20.

Zarząd prowadzi sprawy Towarzystwa, przygotowuje obrady Zgromadzenia Ogólnego i wykonuje jego postanowienia, czuwa nad działalnością i czynnościami wszystkich Komisji, wspomaga ich prace działalnością administracyjną i finansową oraz rozstrzyga o wszystkich sprawach, które nie są zarezerwowane dla Komisji, Komitetów bądź Zgromadzenia Ogólnego. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes według potrzeby, nie rzadziej jednak niż 6 razy do roku.

§21.

Prezesa, Wiceprezesa, Sekretarza Generalnego, Skarbnika oraz Delegata Zgromadzenia Ogólnego wybiera Zgromadzenie Ogólne na trzy lata w tajnym głosowaniu spośród członków zwyczajnych,

zwykłą większością głosów. Każdy członek zwyczajny Towarzystwa może kandydować na członka Zarządu i ma prawo zgłoszenia kandydatów do Zarządu.

§22.

Prezes Towarzystwa reprezentuje je na zewnątrz, przewodniczy Zgromadzeniom Ogólnym oraz posiedzeniom Zarządu, czuwa nad porządkiem i zachowaniem Statutu we wszystkich czynnościach Towarzystwa. Prezesa zastępuje Wiceprezes w zakresie, który Prezes mu przekaże. W razie gdyby Prezes nie mógł spełniać swojej funkcji, zastępować go będzie Wiceprezes.

§23.

Sekretarz Generalny prowadzi korespondencję Towarzystwa, redaguje sprawozdania publiczne z czynności, układa program działalności, prowadzi protokoły Zgromadzeń Ogólnych i posiedzeń Zarządu, kieruje sekretariatem Towarzystwa jego księgowością i kasą, przygotowuje obrady Zarządu i wykonuje jego uchwały, kieruje tokiem spraw administracyjnych i finansowych Towarzystwa oraz wraz ze skarbnikiem przygotowuje preliminarze budżetowe i sporządza zamknięcia rachunkowe. Sekretarza Generalnego w jego działalności wspomaga Delegat Zgromadzenia Ogólnego i w razie gdyby Sekretarz Generalny nie mógł spełniać swojej funkcji, będzie go zastępować.

Rozdział VII

Komisja Rewizyjna

§24.

Komisja Rewizyjna składa się z trzech osób, w tym Przewodniczący i Sekretarz. Bada ona, co najmniej raz do roku, imieniem Zgromadzenia Ogólnego, całokształt działalności Towarzystwa, a zwłaszcza jego gospodarkę finansową, opłacanie składek członkowskich i zarząd majątkiem. Uchwały Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów. Na jej wniosek Zgromadzenie Ogólne udziela Zarządowi absolutorium. W razie zdekompletowania Komisja może uzupełnić się na zasadach zawartych w § 19. Przewodniczący może brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.

Rozdział VIII

Komisje i Komitety

§ 25.

W ramach Towarzystwa duże prace wykonywane są w Komisjach. Komisje powołuje lub likwiduje Zgromadzenie Ogólne na wniosek Zarządu zwykłą większością głosów.

§ 26.

Do realizacji celów Towarzystwa, zawartych w § 3 może ono powołać w ten sam sposób Komitety.

§ 27.

Szczegółowy zakres działalności Komisji i Komitetów określą odpowiednie regulaminy.

§ 28.

Każda Komisja wybiera Przewodniczącego na trzy lata z grona swoich członków zwyczajnych. Przewodniczący Komisji zwołuje i przewodniczy posiedzeniom Komisji oraz czuwają nad całością realizowanych zadań. Komisja może wybrać spośród swoich członków zwyczajnych Wiceprzewodniczącego, a w razie, gdyby ten nie mógł spełniać swojej funkcji zastępuje go.

§ 29.

Każda Komisja wybiera ze swych członków zwyczajnych na trzy lata Sekretarza Komisji, do którego obowiązków należy prowadzenie protokołów posiedzeń Komisji oraz całej jej korespondencji.

§ 30.

W posiedzeniach komisji uczestniczyć mogą wszyscy członkowie Towarzystwa, a także jako goście, nie należące do Towarzystwa osoby za zgodą Przewodniczącego Komisji.

Rozdział IX

Majątek Towarzystwa

§ 31.

Majątek Towarzystwa stanowią nieruchomości ruchomości i fundusze.

§ 32.

Fundusze Towarzystwa pochodzą:

  1. ze składek członkowskich,
  2. z darów, zapisów oraz dotacji i subwencji,
  3. z dochodów z działalności statutowej.

§ 33.

Majątkiem Towarzystwa zarządza Zarząd, a szczególności Sekretarz Generalny (§19), który corocznie przedkłada rachunki Komisji Rewizyjnej. Dla ważności oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych Towarzystwa oraz udzielania pełnomocnictw potrzebne są podpisy dwu osób: Prezesa i Sekretarza Generalnego lub upoważnionych przez Zarząd osób. Majątkowy rok administracyjny rozpoczyna się i kończy z rokiem kalendarzowym.

§ 34.

Wszelkie postanowienia władz Towarzystwa zmierzające do uszczuplenia jego majątku wymagają uchwał Zgromadzenia Ogólnego i zgody Organu Rejestracyjnego.

Rozdział X

Rozwiązanie się Towarzystwa

§ 35.

Towarzystwo może być rozwiązane wyłącznie przez Zgromadzenie Ogólne 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania w pierwszym terminie, a drugim terminie bez względu na liczbę obecnych.

§ 36.

W razie rozwiązania się Towarzystwa, uchwała o przeznaczeniu jago majątku, którą może podjąć tylko Zgromadzenie Ogólne, wymaga dla swojej ważności zatwierdzenia przez Organ Rejestracyjny.

Rozdział XI

Postanowienia końcowe

§ 37.

Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Towarzystwa.

Komitet Założycielski Stowarzyszenia 15.07.2016 rok

Kazimierz Tlałka …………………………………………………….

Tomasz Tomczyk ………………………………………………………

Jadwiga Sapeta ……………………………………………………….