Wspomnienie błogosławionego Jerzego Popiełuszki

W trzeci piątek miesiąca, poświęcony tradycyjnie Bożemu Miłosierdziu, 19 października o godzinie 18.00 w katedrze żywieckiej odprawiona została zamówiona przez Towarzystwo Patriotyczne Żywiecczyzny, Akcję Katolicką przy parafii konkatedralnej oraz Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan Msza św. w intencji Kapłanów Niezłomnych z naszego regionu. Mieliśmy na myśli przede wszystkim ks. Stanisława Kaszkowica, duszpasterza Żywiecczyzny okresu Potopu Szwedzkiego, ks. Stanisława Słonkę, proboszcza z Zabłocia, kapelana AK i członka Delegatury Rządu w Kraju w okresie okupacji hitlerowskiej, ks. mjr Rudolfa Marszałka, kapelana Wojska Polskiego, Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, zamordowanego przez komunistyczne władze 10 marca 1948 roku oraz ks. Stanisława Waltera, rodaka z Cięciny i wikariusza z Wilkowic, zamordowanego z nienawiści do wiary przez komunistycznych bojówkarzy w tymże 1948 roku.

Wspominając w tym dniu błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę, a także św. Jana Pawła II oraz naszego rodaka, błogosławionego Michała Tomaszka, umęczonego przez komunistycznych bojówkarzy w dalekim Peru, modliliśmy się w intencji naszej Ojczyzny i Kościoła. Ks. Karol Tomecki, odprawiający tą Mszę św. wraz z czterema kapłanami żywieckiej parafii, w homilii przedstawił owe siedem postaci – trzech wyniesionych na ołtarze i czterech, za których na ołtarzu tym składamy ofiarę – jako uosobienie siedmiu cnót. Wskazał na św. Jana Pawła II jako umacniającego wiarę, błog. Jerzego Popiełuszkę – orędownika nadziei, błog. Michała Tomaszka – misjonarza miłości, ks. Stanisława Kaszkowica – „sługę wiernego i roztropnego” Kościoła i Królestwa Polskiego, ks. Stanisława Słonkę – przedstawiciela sprawiedliwej władzy Państwa Polskiego pod okupacją, ks. Rudolfa Marszałka – wstrzemięźliwego duszpasterza partyzantów, a wreszcie ks. Stanisława Waltera – mężnego kaznodzieję, broniącego niedzieli jako centrum życia chrześcijańskiego. Pozostawili oni nam zadanie na nasze czasy.

Po Mszy św. złożono kwiaty i odmówiono modlitwę pod pomnikiem św. Jana Pawła II na żywieckim rynku, udawszy się tam ze sztandarami.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom tej uroczystości. 

 

Leave a Reply